Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Materiał Partnera , 3 grudnia 2018

W fabryce Volkswagen Poznań zawisła wiecha

Partner wydania
Poznań 03. grudnia 2018 r. – Zarząd Volkswagen Poznań i dyrekcja zakładu uroczyście zawiesili wiechę na nowopowstającej hali logistycznej w Poznaniu.

Dziś w gronie blisko 500 pracowników Volkswagen Poznań, przedstawicieli pracowników budowlanych oraz zaproszonych gości zarząd Volkswagen Poznań wraz z kierownictwem zakładu i budowy zawiesił tradycyjną wiechę na powstającej hali logistyczno-magazynowej. „Przed dwoma laty rozpoczęliśmy seryjną produkcję Craftera w nowowybudowanej fabryce we Wrześni. Dziś, w roku obchodów 25-lecia istnienia naszego przedsiębiorstwa, a także w kolejnych miesiącach punkt ciężkości nakładów inwestycyjnych jest ponownie skierowany na zakład w Antoninku”, mówi Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Budowa obiektu znajdującego się po wschodniej stronie ulicy Smołdzinowskiej rozpoczęła się wiosną 2018. W maju wmurowano kamień węgielny. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynku oraz utwardzana jest nawierzchnia na zewnątrz obiektu. W kolejnym kroku rozpocznie się wyposażanie obiektu w infrastrukturę logistyczną. Jörg Pott Kierownik Logistki w Zakładzie Poznań „Nowa hala logistyczna umożliwi nam integrację powierzchni logistycznych, znajdujących się do tej pory się poza terenem zakładu. Dzięki temu zredukowany zostanie ruch wahadłowy ciężarówek pomiędzy Poznaniem i Swarzędzem. Bezpośrednie połączenie z halą produkcyjną otwiera nam także możliwości wdrożenia innowacyjnych procesów dostarczania materiałów na linie produkcyjne, takich jak autonomiczne transporty między halami”

Nowa hala logistyczna będzie miała powierzchnię 46 000 m2, co odpowiada wielkości prawie 6 boisk piłkarskich. Do jej budowy wykorzystano 1450 ton stali, a długość infrastruktury podziemnej (kanalizacja sanitarna, deszczowa, energetyczna) to blisko 6,5 km, co odpowiada odległości pomiędzy fabryką w Antoninku i Starym Rynkiem w Poznaniu. Ilość wody zgromadzonej w 4 zbiornikach p-poż dla sieci tryskaczowej to ok 2 500 000 litrów. Taka ilość pozwoliłaby na wypełnienie pełnowymiarowego basenu olimpijskiego o dł. 50 m szer. 25 m i głębokości 2 m
Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni, której docelowa powierzchnia wyniesie 14 400 m². Termin oddania do użytkowania nowego obiektu planowany jest na I kwartał 2019 roku.
Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu Poznań „Inwestycje, które aktualnie realizujemy to ważny krok w kierunku zwiększenia międzynarodowej konkurencyjności Zakładu w Poznaniu i obejmuje przygotowanie zakładu do produkcji pojazdów MQB.

W ramach zrealizowanych inwestycji przebudowano także układ komunikacyjny w obrębie osiedla Zieliniec. Inwestycja objęła łącznie 6 ulic o łącznej długości 2,2 km w tym skrzyżowanie Sośnicka/Warszawska w ciągu Drogi Krajowej nr 92. Na przebudowę dróg na Zielińcu spółka przeznaczyła 4,5 mln euro.

Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady ponad 2 miliardy euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro.