Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Volkswagen Poznań funkcjonuje już od wieku. Na przestrzeni tych lat firma z zakładu montującego pojazdy zamieniła się w pełnowartościową fabrykę samochodów i największego pracodawcę w Wielkopolsce.

Przez 25 lat taśmy produkcyjne fabryk Volkswagen Poznań opuściło 16 różnych modeli samochodów należących do koncernu Volkswagen. Przez pierwsze lata działalności montowane były w systemie SKD, który zakłada montaż gotowych dużych podzespołów samochodów w gotowe auto.

W tym systemie powstawały m.in. modele Skoda Felicia, Fabia, Octavia, Volkswagen Passat, Bora i Polo.
Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów.
- Zaczynaliśmy od nieskomplikowanego montażu przy załodze liczącej 69 pracowników. Roczna produkcja zakładu wynosiła wówczas 523 samochodów. Dzisiaj nasze przedsiębiorstwo to 4 zakłady produkcyjne i 1170 samochodów dziennie. Taki rozwój był możliwy nie tylko dzięki inwestycjom w infrastrukturę i technologię, ale przede wszystkim dzięki inwestycjom w ludzi. Bez nich nigdy nie doszlibyśmy do tego momentu, w którym jesteśmy dziś – mówi Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań oraz członek kierownictwa marki Volkswagen Samochody Użytkowe.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania: - Spółka jest dla Poznania i Wielkopolski bez wątpienia jednym z najważniejszych inwestorów. Tego typu przedsięwzięcia mają ogromny wpływ na lokalną społeczność. Korzyści płynące z zatrudniania i relacji biznesowych oraz podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej miasta i regionu są wręcz bezcenne.

Drugie miejsce w produkcji aut w Polsce

Spółka Volkswagen Poznań to dziś cztery zakłady produkcyjne znajdujące się w trzech lokalizacjach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. W ubiegłym roku pracownicy przedsiębiorstwa wyprodukowali blisko 240 000 lekkich samochodów użytkowych: Caddy, Caddy Maxi, Transporter T6 oraz Crafter.
Poza produkcją aut w Poznaniu od 1996 roku funkcjonuje także odlewnia, której roczna produkcja komponentów wynosi blisko 4,6 mln sztuk rocznie. We Wrześni z kolei od 2016 roku budowane są modele VW Crafter oraz MAN TGE. Z wynikiem blisko ćwierć miliona aut rocznie Volkswagen Poznań zajmuje dziś drugie miejsce w produkcji aut w Polsce.

Największy pracodawca w Wielkopolsce

Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11 000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce. Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji:
- W ostatnich czterech latach zatrudnienie w naszych zakładach wzrosło o 64 proc.. Bijemy rekordy zatrudnienia - dodaje Jolanta Musielak.
Volkswagen Poznań nie tylko pozyskuje nowych pracowników poprzez rekrutację z rynku. Spółka kształci przyszłych pracowników we współpracy ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi. Już od trzynastu lat współpracuje z Zespołem Szkół Nr1 w Swarzędzu, a od dwóch lat z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni w zakresie kształcenia zawodowego. Dotychczas blisko 400 uczniów, czyli prawie 90 proc. absolwentów po zakończeniu nauki znalazło już zatrudnienie w firmie.
Przedsiębiorstwo nawiązało także strategiczną współpracę z 5 poznańskimi uczelniami wyższymi m.in. Politechniką Poznańską, gdzie od 5 lat kształci studentów w systemie studiów dualnych.
- Po blisko 25 latach dialogu i negocjacji zaufało nam ponad 7500 pracowników, tym samy nie jesteśmy tylko związkiem zawodowym, lecz Reprezentacją Pracowników, która w pełni współodpowiada i współtworzy sukces pracowników oraz przedsiębiorstwa – dodaje Piotr Olbryś, przewodniczący OM NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań.
Za stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, spółka dwukrotnie została nagrodzona tytułem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Miliardy euro na inwestycje

Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski: - Na gospodarczy rozwój Wielkopolski wpływa szereg czynników. Nasze województwo ma rozbudowaną infrastrukturę transportową, dobre tereny pod inwestycje oraz gospodarnych i wykwalifikowanych mieszkańców. Połączenie tych elementów z dobrym i solidnym pracodawcą jest gwarancją sukcesu. Dlatego nie ma przypadku w tym, że Volkswagen Poznań to największy pracodawca w naszym województwie i jeden z największych w Polsce.
Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy Euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro.

W czerwcu tego roku w poznańskim zakładzie wmurowano kamień węgielny pod nową halę logistyczną. Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni.
- Budowa fabryki we Wrześni dobiegła końca. Teraz możemy skupić się na Antoninku – mówi Jens Ocksen.

Równocześnie Volkswagen Poznań odpowiada na potrzeby zgłaszane przez otoczenie. Łączna wielkość środków przeznaczonych na zaangażowanie społeczne i działalność charytatywną wyniosła ponad 6,5 mln złotych. Za przekazane środki zbudowano m.in. plac zabaw, boisko, przedszkole, przekazano karetki pogotowia do poznańskich szpitali. Dzisiaj sztandarowym programem społecznym jest Szkoła Małego Inżyniera, dzięki której każdego roku kolejne szkoły z Wielkopolski wyposażane są w pomoce dydaktyczne do nauki programowania, automatyki i robotyki od najmłodszych lat.
Z okazji 25 rocznicy powstania spółki wiosną tego roku pracownicy spółki zasadzili symboliczne 25 000 drzew w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu w Antoninku.